Ve světě, kde se každodenní život mění rychle a nečekaně, se schopnost ochránit sami sebe a své blízké stává stále důležitější.
Městské ulice mohou být náročným prostředím, kde se mohou vyskytnout různé nebezpečné situace, a právě proto je znalost způsobů sebeobrany klíčovým prvkem osobní bezpečnosti. Naším cílem není pouze nabízet produkty sebeobrany, ale také sloužit jako zdroj relevantních informací a rad v oblasti osobní bezpečnosti.
Kdo by mohl lépe rozklíčovat tuto problematiku než právě příslušník Městské policie, který je dennodenně v první linii boje proti kriminalitě a zná důležité dovednosti a strategie pro sebeobranu.
Bc. Artur Tereščenko z Městské policie v Plzni, který je také předsedou Unie bezpečnostních složek pro MP.
My Arturovi děkujeme za příležitost prezentace našeho sortimentu, ale hlavně za nedocenitelný vhled do pracovní náplně MP a svých zkušeností za léta praxe u této složky.
1. Jak dlouho sloužíte u MP a co Vás přimělo ke vstupu?
U MP Plzeň sloužím 17 let. Vždycky jsem chtěl buď do armády anebo k policii. Neměl jsem vzdělání, takže ke státní policii jsem nemohl, a tak jsem prozatímně nastoupil k MP, kde jsem si samozřejmě dodělal střední a vysokou školu. Jelikož jsem zde spokojen, tak jsem tady zůstal a nešel jsem už jinam.
2. Jakým způsobem probíhal Váš výcvik?
Tak já jsem měl štěstí, že můj učitel na střední škole – učitel sebeobrany, nás měl tady, když jsem nastoupil jako výcvikář. Takže opravdu velký praktik. V té době jsem se naučil nejvíc, tenkrát to opravdu bylo všechno z praxe, bylo to super a hodně jsem se naučil. Dnes ty výcviky probíhají podobně.
3. Na jakém oddělení sloužíte?
MP Plzeň se skládá z obvodních služeben. Já sloužím na obvodní služebně Plzeň– Bory, která má odchyt zvířat, vozidlo s celoměstskou působností (tzv. linka 156). Pak máme vozidlo, se kterým odvážíme opilce na protialkoholní záchytnou stanici a také tísňovou linku pro seniory, která funguje přes přivolávací tlačítko. Máme i čtyřkolky a vozidlo s radarem.
4. S čím se MP setkává ve službě nejčastěji?
Jelikož sloužím na vozidle s celoměstskou působností, jde především o kontakt s lidmi. Řešíme situace s různými asociálními lidmi jako jsou bezdomovci a celkově jsme hned na ráně. I v době covidu jsme byli na ulici, řešili jsme nejen klasické přestupky, špatné parkování ale i třeba oznámení o sebevrazích apod. Řešíme i když někdo odejde svévolně z diagnostického ústavu nebo z nemocnice a různé odchyty zvířat, třeba i hadů a papoušků.
5. Jakou nejhorší situaci, jste u MP musel řešit Vy osobně?
Tak nejhorší situace pro mě byla před dvěma lety – měli jsme záchranu sebevraha, a přesto, že se nám ho povedlo úspěšně zachránit, bohužel pro mě to znamenalo půl roku léčení doma. Zranil jsem si nohu při vykopávání dveří, prošel jsem skrz a poranil jsem si koleno. Jednalo se o natržení křížového vazu a poranění chrupavky, vaz museli sestříhat a vyčistit chrupavku, protože tam byl kousek rozdrcený. To asi bylo nejhorší.
6. Jakou máte výzbroj?
Teď bychom měli obdržet balistické ochranné pomůcky. Pořádková jednotka má své vybavení. Ve vozidlech bychom měli mít i balistické přilby a vesty. Dále máme zbraně ČZ a Glocky 19. Mezi vybavení strážníka patří služební zbraň, služební pouta, slzotvorný prostředek a teleskopický obušek. A snad budeme mít i někdy tasery.
7. Jaká je dle Vašeho pohledu efektivita těchto zbraní?
Efektivita těchto zbraní, jako donucovacích prostředků (jedná o slzotvorný prostředek, nebo taser či jiná obdobná zbraň), spočívá v tom, že má primárně útočníka zastavit, znehybnit, dezorientovat, abychom ho následně mohli spoutat, aby neublížil sobě, zasahujícím kolegům nebo někomu jinému kdo tam bude přítomen.
8. Jaké jsou Vaše prvotní dojmy ze zbraní Byrna?
Byl jsem firmou osloven a pozván na ukázku těchto zbraní.
Musím říct, že mě mile překvapili. Dokážu si to určitě představit pro strážníky, kterým je 18 let a nemají zbrojní průkaz, protože u městské obecní policie je ZP až od 21. Dokážu si představit, že by strážníci nově nastupující v 18 letech, jelikož nemají žádnou zbraň, tak by měli alespoň tohle a myslím si, že by to bylo ideální. Za mě pěkný, fajn věc, příjemně mě to překvapilo. Musím říct, že bych si z toho rád alespoň vystřelili, a zkusil si jaké to je. Použít to reálně venku, samozřejmě ne jen tak na někoho, na nějakého toho školitele nebo figuranta.
9. Našli by tyto zbraně potenciál ve výzbroji ozbrojených složek?
Jak jsem říkal, pro strážníky od 18 let, než by měli zbraně. Ale také mě napadá použít zbraně značky Byrna pro pořádkovou jednotku, kterou také máme, je tam také něco jako samopal. To si dovedu představit, že by měla pořádková jednotka právě při nějakých akcích, demonstracích, fotbale, hokejovým utkání apod. takže by se to dalo využít. Ale samozřejmě, základ je se nedostat do situací, kdy strážník není povinen a nemusí tuto zbraň užít, ale kdyby na to přišlo, tak ji použije.
10. Myslíte, že je v současné době stále rostoucí potřeba se bránit? Pokud ano, jaké prostředky by jste doporučil - doporučil by jste někomu byrnu?
Co mě mile překvapilo na značce Byrna a na jejich zbraních, tak to, že je to od 18 let a nepodléhá to registraci, například jako plynová pistole. Čili za mě je to určitě super věc pro každého, hlavně třeba pro ženy, na sebeobranu, mohou to nosit v kabelce apod.
Je lepší být připraven než být překvapen. Je lepší být vybaven na to, že se něco může stát, a já budu připraven se bránit. V dnešní době, stačí se podívat i na to, co se děje v Plzni, třeba na Krimi Plzeň. Myslím si, že to dnes není od věci. Neříkám být ozbrojen, ale mít nějaký předmět k sebeobraně, abych se mohl ubránit a nemusel být oběť, ale když už nic jiného abych byl alespoň aktivní oběť a mohl se bránit. Za mě rozhodně super věc